Turistika

Přírodní rezervace Červené Blato

Červené blato

Přírodní rezervace Červené blato

 

 

 

 

 

 

Trasa naučné stezky je převážně tvořena povalovými chodníčky, které umožňují průchod měkkým terénem. Přibližně uprostřed stezky je vybudována terasa s překrásným výhledem na rašelinné jezírko.

naučná stezka

naučná stezka

Červené Blato má své kouzlo ve všech ročních obdobích. Přesto si dovolujeme upozornit na návštěvu v červnu, v době květu rojovníku bahenního. Tento nevysoký keřík Vás nepřivítá pouze nádherným bílým květem, ale i omamnou vůní…

rojovník

Rojovník bahenní

Suchopýr pochvatý

Suchopýr pochvatý

 

 

 Pomník padlým

Zajímavostí  obce Petříkova je kromě malebné kapličky také pomník padlým se jménem zdejšího rodáka Rudolfa Pancíře (1915-1942), který zahynul jako příslušník 311. československé bombardovací perutě v Anglii.

P1060419

Jiříkovo Údolí

Uprostřed lesů nedaleko Petříkova stojí kaple a několik stavení jako poslední pozůstatky někdejší sklárny Jiříkovo Údolí. Byla založena roku 1772 a své jméno obdržela podle hraběte Jiřího Buqoye, který zde nechal vyrábět známé černé neprůhledné sklo – hyalit. Několik minut cesty od Jiříkova Údolí začíná naučná stezka přírodní rezervací Červené Blato, zaujímající plochu 331,4 hektarů. Jedná se o rašeliniště, v němž probíhala až do roku 1910 těžba rašeliny. Předmětem zvláštní ochrany jsou zde přirozené porosty borovice blatky s podrostem rojovníku bahenního, vlochyně a dalších vzácných druhů.

Do Petříkova na houby

Petříkov je vyhlášený jako ráj všech houbařů. Ve zdejších lesích rostou pravé hřiby, ale i další nejrůznější druhy hub.

P1010470